وبلاگ

کابینت آشپزخانه معاصر

ده سبک معروف کابینت آشپزخانه

نوع کابینتی که برای آشپزخانه خود انتخاب می کنید، تاثیر زیادی بر نمای آشپزخانه می گذارد. سبک های متعددی برای آشپزخانه وجود دارد: از سبک روستایی گرفته تا سبک معاصر و …. در ادامه ده نوع معروف سبک کابینت آشپزخانه معرفی می شود، که می توانید با توجه به نوع سلیقه تان یکی را انتخاب کنید.

1. سنتی

کابینت های سنتی معمولاً دارای جزئیات بیشتری هستند. گاهی این سبک کابینت آشپزخانه به فرم پنل های ایستاده و یا تخته چوب طراحی می شوند. رنگ های به کار رفته در این سبک کابینت آشپزخانه، سفید، کرمی، قرمز و قهوه ای و طیف رنگ چوبی است. برآمدگی های برجسته کابینت ها و درهای قرمز رنگ از خصوصیات معروف سبک سنتی می باشد.

کابینت آشپزخانه سبک سنتی

2. شیکر (shaker)

از ویژگی های این سبک کابینت آشپزخانه، سادگی، طراحی کاربردی، درهای مسطح با قاب های ریلی، استفاده از چوب طبیعی و رنگ های خنثی مانند سفید و خاکستری است. این سبک کابینت آشپزخانه به دلیل نمای کلاسیک و سادگی از سبک های معروف هستند.

کابینت آشپزخانه سبک شیکر

3. روستایی

سبک روستایی کابینت آشپزخانه، با به کارگیری کابینت های بزرگ، رنگ های گرم، سطوح درخشان و چوب فراوان همراه با جزئیات جذاب و وجود برخی کاستی ها، معرف سبک زندگی روستایی و کوهستانی است. کابینت های روستایی گاهی به جهت القای احساس چوب اصل، ناهموار و مات ساخته می شوند. برای تکمیل این سبک کابینت آشپزخانه می توان از اثاثیه برنجی و یا برزنتی استفاده نمود.

کابینت آشپزخانه سبک روستایی

4. معاصر

از ویژگی های این سبک کابینت آشپزخانه، سطوح مسطح، تزئینات کم، و لوازم ساده است که به منزل حس سادگی و بی آلایشی می بخشد. این سبک کابینت، مخصوص خانه های کوچک است. برای ایجاد فضای افقی بیشتر جهت انبار، کابینت ها بلندتر و بدون قالب گیری طراحی می شوند. مصالح به کار رفته در سبک معاصر معمولا فلز، پلاستیک، شیشه، چوب و ساروج است.

کابینت آشپزخانه سبک معاصر

5. اسلب (Slab)

سبک کابینت اسلب تا حدودی مشابه سبک معاصر است، اما نمای آن کمی مدرن تر به نظر می رسد. این سبک کابینت آشپزخانه را گاها کابینت صفحه تخت نیز می نامند و ویژگی آن، سادگی و زحمت نگهداری کمتر آن است. کابینت های اسلب معمولا ارزان هستند، زیرا به مواد و کار کمتری نیاز دارند. تمیز کردن این نوع کابینت نیز آسان تر است، زیرا هیچ برآمدگی و شکاف برای جمع شدن گرد و غبار در آن وجود ندارد.

کابینت آشپزخانه سبک اسلب

6. کانتری (country)

از خصوصیات این سبک کابینت آشپزخانه مانند سبک سنتی، می توان به دنج بودن، مستقل از زمان بودن و آرامش بخش بودن آن اشاره کرد. این نوع کابینت ها اغلب به صورت پنل های بلند، تخته ای و یا تزئینات دیگر ( شیشه، سیم و قلع) ساخته می شوند. استفاده از چوب و یا درهای زرد رنگ، سبز نعناعی، آبی کم رنگ و خامه ای در این سبک بسیار مشهود است. برای افزودن حس کانتری بودن از رنگ های شیری و تکنیک های طراحی روی چوب استفاده می شود.

کابینت آشپزخانه سبک کانتری

7. دست ساز (craftsman)

سبک آشپزخانه دست ساز، در واکنش به تولید انبوه لوازم دکوراسیون در دهه 1800 میلادی شکل گرفت. از ویژگی های این سبک کابینت آشپزخانه، استفاده از خطوط مستقیم، کاشی دست ساز و سادگی تزئینات آن است. کابینت های این سبک، معمولا از چوب های سنگین مانند بلوط، کوره، گیلاس و یا افرا ساخته می شود.

کابینت آشپزخانه سبک دست ساز

8. شیشه ای

کابینت های شیشه ای در ترکیب با کابینت های جامد می تواند باعث دوچندان شدن نمای آشپزخانه شما شود. معمولا این نوع کابینت ها در قسمت‌های بالایی آشپزخانه و برای به نمایش گذاشتن ظروف شیشه ای، کتاب های آشپزی و یا اشیای با ارزش، مانند کاسه و گلدان مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین می توان برای روشن تر شدن محیط این نوع کابینت ها را نورپردازی نیز نمود.

کابینت آشپزخانه سبک شیشه ای

9. لوور (louvered)

این سبک کابینت آشپزخانه معمولا در ساخت آشپزخانه های جزیره دار و کابینت های تزئینی به کار می رود. کابینت های لوور از تخته های چوبی افقی ساخته می شود، درست مانند همان چیزی که در پنجره و یا مبلمان دیده اید. این نوع کابینت ها دارای فاصله بین هر تخته می باشد، از اینرو گزینه مناسبی برای کابینت هایی است که نیاز به تهویه دارند، مانند کابینت های نزدیک به رادیاتور و یا وسایل الکترونیکی مانند جعبه کابل یا روتر.

کابینت آشپزخانه سبک لوور

10. قفسه باز

گرچه به لحاظ فنی این سبک، سبک کابینت آشپزخانه به حساب نمی آید، اما ایده ای منحصربه فرد برای ادغام فضای ذخیره سازی در آشپزخانه است، به ویژه اگر فضای محدودی در اختیار دارید. ساخت این سبک کابینت آشپزخانه نیاز به سازمان دهی دارد و اگر با کابینت های دیواری ترکیب شود بهترین عملکرد را خواهد داشت. قفسه های باز در فضای بالای آشپزی یک تکنیک هوشمندانه برای نگه داشتن ادویه جات و یا وسایلی است که به کرات مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این سبک کابینت آشپزخانه برای نمایش ظروف یکدست نیز مناسب هستند.

کابینت آشپزخانه سبک قفسه باز

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *