وبلاگ

روکش کابینت

انواع روکش کابینت

آشپزخانه های مدولار با کابینت هایشان تعریف می شوند. در واقع، کابینت ها چارچوب یا اسکلتی هستند که آشپزخانه در آن ساخته می شود. کابینت ها در آشپزخانه های مدولار، از قبل طراحی شده اند، ولی می توانند مونتاز شوند و به سرعت پیاده شوند و بر اساس اندازه آشپزخانه، تغییر کنند و دوباره بسته شوند. لاشه کابینت، یک بدنه محکم داخلی و یک روکش خارجی دارد. روکش های کابینت معرف آشپزخانه هستند و جذابیت ظاهری آشپزخانه ها، وامدار انواع روکش کابینت موجود در آنهاست.

انواع روکش کابینت

ساختار اصلی کابینت

لاشه کابینت های آشپزخانه از دو بخش اصلی تشکیل شده است:

بخش داخلی

قسمت محکم داخلی، کیفیت بالایی دارد و از ام دی اف(MDF) ضد آب، یا تخته چند لایه بی دبلیو آر(BWR Plywood)، متشکل از ورق های ضخیم بادوام، ساخته شده است. این قسمت محکم است و به عنوان پایه ای که لایه خارجی بر آن قرار می گیرد، عمل می کند. اگرچه در این قسمت، بیشتر ام دی اف(MDF) و تخته سه لایی(ply)، مورد استفاده قرار می گیرند، ولی از نئوپان و چوب جامد(در صورت لزوم از چوب ساج و گردو) نیز استفاده می شود.

لایه خارجی

لایه خارجی نازک تر ولی همه کاره است و روکش(Shutter) نامیده می شود. انواع روکش کابینت، بیشمار و بسیار متنوع هستند. از صفحات چند لایه میکا گرفته تا روکش چوبی ونیر(Veneer)، ممبران و حتی روکشهای یو وی(UV). لایه خارجی تعیین می کند کابینت ها چگونه به نظر برسند. انواع روکش کابینت در رنگ های سرزنده بسیار متعدد، طرح های جذاب، بافت های بی شمار و مدل های پر زرق و برقی عرضه می شوند که می توان از بین آنها انتخاب نمود.

روکش های لمینت(LAMINATED SHTTERS)

اینها روکش هایی هستند که مواد پایه آنها، ام دی اف(MDF)، یا تخته سه لایی ضد آب است که بر سطح آنها ورق های چند لایه میکا قرار گرفته و ثابت شده است. روکش ها از چهار طرف با نوارهای پی وی سی(PVC)، آلومینیوم یا مهره های چوبی وصل شده اند، و ظاهر سازمان یافته ای ایجاد می کنند. این روکش ها، پر قدرت و با دوام هستند و متداول ترین نوع روکشی هستند که در بیشتر آشپزخانه ها به کار می رود. در بین انواع روکش کابینت، اینها دارای بیش از 2000 گزینه برای انتخاب رنگ هستند و در رنگ های مات یا براق عرضه می شوند.

روکش های لمینت پست فرم(POST FORMED LAMINATE SHUTTERS)

این روکش ها، توسط روش های تکنولوژیکی پیشرفته ساخته شده اند، روکش های پست فرم(post-formed)، دارای میکای چند لایه ی انعطاف پذیر هستند که بر روی ام دی اف(MDF) ضد آب محکم، یا روی تخته سه لایی ضد رطوبت ام آر(MR) قرار گرفته اند. در این تکنیک، ماده داخلی کاملا توسط خود لمینت حاشیه بندی شده است. بنابراین، تیزی های لبه به حداقل می رسد، لایه لایه شدن کاهش می یابد، دوام افزایش می یابد و یک ظاهر یکدست پیدا می کند. این روکش ها، خوش استیل و امروزی هستند، و برای کابینت های دیواری و پایین تر عالی هستند. به علاوه، در بیش از 100 رنگ و طرح مختلف عرضه می شوند.

روکش های ممبران پی وی سی(PVC MEMBRANE SHUTTERS)

روکش های ممبران پی وی سیممبران های پی وی سی(PVC) ورق های فویل نازکی هستند که روی تخته های سه لایی BWR یا روی صفحات ام دی اف ضد آب قرار گرفته اند. این روکش دارای رنگ یکدست و صاف هستند و مقاومت بالاتری در برابر آب دارند. می توان به راحتی روی آنها حکاکی کرد و از آنجایی که در کارخانه ساخته می شوند، نیاز به بستن لبه ها، مانند آنچه در مورد روکش های لمینت گفته شد، ندارند. روکشهای پی وی سی مدرن هستند و ظاهر خوش استیلی دارند و برای آشپزخانه های امروزی عالی هستند.

 

 

 

 

 

 

 

 

روکش های چوبی یا ونیر(VENEER SHUTTERS)

روکش های ونیر متشکل از قطعات نازکی از چوب طبیعی هستند که روی ام دی اف(MDF) یا تخته سه لایی BWR قرار گرفته، ثابت شده اند. اینها یک رنگ طبیعی چوبی به کابینت های آشپزخانه می دهند و اجازه می دهند تا رگه ها از داخل آن درخشش داشته باشند. ونیرهای چوب طبیعی از چوب ساج، بلوط و گردو ساخته می شوند و در سایه ها و طرح های گوناگونی در دسترس هستند. از بین انواع روکش کابینت، اینها حس حضور در کلبه را ایجاد می کنند و ظاهر روستایی- مدرن به آشپزخانه می بخشند.

روکش های چوب جامد(SOLID WOOD SHUTTERS)

روکش چوب مانند

روکش هایی که از چوب طبیعی مانند ساج، بلوط و گردو ساخته می شوند، حامل جذابیت و منحصربفرد بودن هستند. در حالی که لایه داخلی از چوب است، سطح روی روکش که در معرض دید قرار دارد، توسط رزین ضد آب جلا پیدا کرده است که نه تنها به عنوان یک لایه محافظت کننده عمل می کند، بلکه غنای چوبی را که در زیر آن قرار دارد نیز، افزایش می دهد. رگه های طبیعی چوب هم به زیبایی این روکش می افزاید. روکش های چوب طبیعی بندرت مورد استفاده قرار می گیرند، چون برای محیط زیست خوب نیستند و نسبت به سایر انواع روکش کابینت، دسترسی به آنها راحت نیست. امروزه، اغلب از چوب های بازیافت شده که گزینه سازگارتری با محیط زیست هستند، برای ساختن اساس این روکش ها استفاده می کنند. البته، به عنوان جایگزین چوب، می توان سایه های مختلف رنگ های رز، ساج و گردو را برای روکش های کابینت ام دی اف(MDF) به کار برد.

روکش های یو وی(SHTTERS UV)

روکش های یو وی، صفحات یو وی یا اکریلیک هستند که روی تخته های ضد آب ام دی اف به کار می روند. از آنجا که این روکش ها توسط یو وی حفاظت شده اند، ظاهر خودشان را برای سالیان متمادی حفظ می کنند و در عین حال، مد روز و مدرن هم هستند. این روکش ها، در رنگهای سرزنده و براق عرضه می شوند.

روکش های رنگ شده(PAINTED SHUTTERS)

روکش های رنگ شده

این روکش ها که بوسیله رنگ های اتوماتیک رنگ شده اند، یک پوشش شفاف پلی اورتان هستند که روی ام دی اف(MDF) یا تخته سه لایی قرار می گیرد. این روکش ها ضد آب هستند، و در رنگ ها و سایه های متعدد سرزنده و براقی عرضه می شوند. از بین سایر انواع روکش کابینت، اینها رنگ شده هستند و رنگ آمیزی آنها به شیوه رنگ آمیزی بدنه اتومبیل انجام می شود.

روکش های آلومینیوم(ALUMINIUM SHUTTERS)

این روکش ها از ورقه های آلومینیوم، در ضخامت ها و اندازه های مختلف ساخته می شوند. روکش های آلومینیوم، بطور طبیعی در موسسات تجاری استفاده می شوند، ولی بطور روزافزونی راهشان را به خانه های مدرن باز کرده اند. آنها محکم هستند و ماندگاری بالایی دارند.

روکش های شیشه ای(GLASS SHUTTERS)

روکش های شیشه ای ظرافت بی نظیری به آشپزخانه می دهند و خواه همراه با یک پروفیل آلومینیوم باشند، یا نباشند، می توانند در کابینت های دیواری وپایین تر استفاده شوند. روکش های شیشه ای در انواع طرح ها و رنگهای ساده یا چاپی موجود هستند.

روکش های ملامین(MELAMINE SHUTTERS )

هسته مرکزی ملامین ذرات چوب فشرده است که با رزین و رنگ کاغذ پوشیده می شود و در سبک ها و رنگ های مختلفی عرضه می شود. کابینت های ملامین به بسیاری از آسیب های معمولی موجود در آشپزخانه، شامل رطوبت زیاد، حرارت و لکه ها مقاوم هستند. دلیل آن هم داشتن پوشش سخت خارجی است.
ملامین یک ماده ساختگی است که تمیز کردن آن آسان است و در رنگهای تقریبا بیشماری تولید می شود. شما می توانید از بین رنگ های ساده، یا رگه های چوبی در سایه های مختلف، آنچه را که دوست دارید، انتخاب کنید. رنگ ملامین ثابت است چون در یک شرایط کنترل شده ساخته می شود. به علاوه، در یک قیمت خیلی پایین عرضه می شود. نکته منفی آن این است که می تواند تراشه کند و نیز مستعد آسیب پذیری نسبت به آب است. از آن معمولا در داخل کابینت استفاده می شود و برای قطعات کابینت یا اطراف آن نیز کاربرد دارد.

پانل های ترموفویل، یو وی و اکریلیک

روکشی است سطحی که توسط سازندگان متعدد در کابینت به کار می رود. یک ماده پلاستیکی است که توسط حرارت شکل دهی می شود و به پروفایل یک هسته مرکزی مهندسی شده چوب مانند، اضافه می شود. ترموفویل در برابر رطوبت مقاومت عالی دارد و همین ویژگی باعث می شود که برای کابینت های حمام، یعنی جایی که نمیتوان رطوبت را ندیده گرفت، یک گزینه ایده آل باشد. در مقایسه با کابینت های سنتی، ترموفویل مقرون به صرفه تر و برای تمیز کردن راحت تر است و در نماهای ظاهری بسیار متنوعی عرضه می شود.
ترموفویل ها در برابر حرارت مقاوم نیستند. بنابراین، باید مطمئن باشید که خیلی نزدیک به اجاق یا سایر منابع حرارتی نصب نشوند. نکته منفی آنها این است که به مرور رنگ خود را از دست می دهند و مانند لمینت، از مرکز ورقه می شوند. برای حفاظت از این کابینت ها می توان بین کابینت و منبع حرارت، سپرهای حرارتی نصب کرد(که الزاما فقط از نوارهای فلزی هستند).

روکش های هایگلاس(HIHG GLOSS FINISHES)

این روکش ها که دارای براقیت بالا هستند، از چند سال پیش، در اروپا، به قلمرو کابینت بندی آشپزخانه وارد شدند و پس از آن، در آمریکای شمالی محبوبیت زیادی پیدا کردند. این روکش ها در موارد گوناگونی، از انواع روکش کابینت آشپزخانه گرفته تا حمام، تا مبلمان و کمد مورد استفاده قرار می گیرند. پیشرفت تکنولوژی مواد این روکش ها را در قیمت های مختلفی به بازار وارد کرده است. روکش هایگلاس، وقتی همراه با سطوح منعکس کننده طبیعت مانند تراشه های چوب تیره و بافت دار به کار می رود، می تواند کنتراست قدرتمندی ایجاد کند و این مدل هم دارد محبوبیت زیادی پیدا می کند. 

سایز استفاده شده از این هایگلاس های برای کابینت سازی 122×244 می باشد که تقریبا دارای ضخامتی با 17 میلیمیتر می باشد. باید توجه کرد نوع با کیفیت این تخته ها را انتخاب کرد چرا که در صورت بی کیفیتی محصول در هنگام برش دچار لب پریدگی می شود.

معمولا هایگلاس های با کیفیت دارای پشته ملامین سفید رنگ هستند و هر یک از تخته ها را به صورت جدا گانه بسته بندی می کنند تا آسیبی به آنها نرسد.

هر چه جنس هایگلاس بهتر باشد ماندگاری کابینت ها نیز بیشتر خواهد بود. کیفیت مغزه MDF، جنس روکش هایگلاس، دستگاه پرس و نوع چسب مصرف شده به طور مستقیم بر کیفیت MDF هایگلاس تاثیر دارد.

مشکل موجود در رابطه با با روکش های هایگلاس این است که با بازتاب واضحی که سطح پیدا می کند هر نقصی آشکار می شود. به علاوه، فرایند رنگ آمیزی خیلی کار میبرد و باعث گرانتر شدن قیمت آن نسبت به سایر مواد می شود.

سایر گزینه ها برای کابینت های هایگلاس پانل های ترموفویل، اکریلیک، لمینت و یو وی هستند. اینها نسبتا مواد جدیدی هستند و به دلیل دوام و ظاهر مد روزشان، بطور روزافزونی در حال محبوب شدن هستند. این گزینه ها ضد آب بوده، در آفتاب تار یا زرد نمی شوند.
هات کوتینگ تکنیکال(HotCoating Technical)، یک روش دیگر است که دارد کم کم راه خود را در بازار کابینت در آمریکای شمالی باز می کند. برای به دست آوردن آن، PUR حرارت داده می شود و در یک پوشش مستقیم روی ملامین اعمال می شود. در تمام موارد پانل مهر و موم شده است. لمینت ها معمولا مقاوم به آب و ضد خش هستند، و این ویژگی با هات کوتینگ(HotCoating) افزایش پیدا می کند.

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *