وبلاگ

ارتفاع و ابعاد مناسب برای کابینت

ارتفاع مناسب برای کابینت

نفس کشیدن، خوابیدن و خوردن سه عمل اساسی هستند که برای زنده ماندن به آنها احتیاج داریم. در حالیکه هوا رایگان است و لازم نیست برای نفس کشیدن برنامه ریزی و تلاش خاصی داشته باشیم. خواب هم بطور طبیعی بعد انجام کارها می آید، اما خ

وردن، نیازمند توجه ویژه است و ما اکنون درباره آن صحبت می کنیم.
آشپزخانه خواه کوچک باشد یا بزرگ، قلب خانه محسوب می شود. آشپزخانه جایی است که وعده های غذایی در آن تهیه می شوند تا ذهن، بدن، روح، خانواده و همه مردم دنیا را سوخت رسانی کنند. ارتفاع مناسب برای کابینت ها و پیشخوان ها شرط راحتی کار در آشپزخانه است.

مراکز اصلی آشپزخانه

در آشپزخانه، برای انجام هر کاری، باید فضای کافی وجود داشته باشد و خدمات رفاهی برای کار کردن، مانند آب سرد و گرم و نور کافی باید فراهم باشد.
مراکز اصلی فعالیت در آشپزخانه عبارتند از:
• محل تمیز کاری
• محل تدارکات (آماده سازی)
• محل پخت و پز
• محل سرو غذا

ابعاد پیشخوان آشپزخانه

بانوان عمدتا از پیشخوان آشپزخانه یا سکوی خانه برای پخت و پز استفاده می کنند و ابعاد آن(شامل ارتفاع و پهنا) باید به گونه ای باشد که بتوانند به آسودگی و بدون هیچ دردسری کار کنند. طول پیشخوان یا سکو بر اساس اندازه آشپزخانه متغیر است. هنگام کار کردن در آشپزخانه، ستون فقرات باید مستقیم باشد و شما باید از پیچ و تاب دادن ستون مهره ها تا حد امکان پرهیز کنید. این کار باعث می شود که از فشار آمدن به پشت جلوگیری شود.

اگر ارتفاع سکوی شما کم باشد، این مشکل است که بتوانید ستون مهره هایتان را مستقیم نگه دارید و یک سکوی بلند هم باعث می شود هنگام انجام کارهای ابتدایی مانند خرد کردن یا مخلوط کردن، به مچ و شانه ی شما فشار وارد شود. برای اجتناب از این فشار، توصیه می شود که از گزینه ی انعطاف پذیری ارتفاع بر اساس استاندارد موجود برای آن استفاده کنید:
• بلندی استاندارد پیشخوان یا سکو: 0.83 متر تا 0.92 متر است.
اگر قد خانم ها کوتاهتر یا بلندتر باشد، که یک مورد استثنایی خواهد بود، باید ارتفاع را بر اساس راحتی آنها تغییر دهید.

ابعاد کابینت

پهنای پیشخوان یا سکوی پیشخوان آشپزخانه باید 0.60 متر یا 60 سانتیمتر باشد. به نحوی که فضای مورد نیاز برای خانم هایی که کار می کنند، به راحتی قابل دسترسی باشد. این روزها، اجاق گازهای بزرگتری در بازار موجود است و بنابراین، پهنا می تواند تا 0.75 متر هم افزایش یابد.

ابعاد کابینت بالایی

ارتفاع مناسب برای کابینت های بالایی آشپزخانه، 2 متر است که بیشتر خانم ها بتوانند به راحتی و بدون استفاده از چهار پایه یا پشتیبان دیگری از آن استفاده کنند. در هنگام کار، عمدتا از کابینت های بالایی استفاده می شود، بنابراین، ارتفاع مناسب برای کابینت بالایی از سطح پیشخوان یا سکو باید بین 0.40 متر تا 0.60 متر باشد. به نحوی که برداشتن درب یک بلندر(مخلوط کن)، غذاساز، قهوه جوش و غیره به راحتی انجام شود و لوازم کوچک بتوانند به راحتی در آن ارتفاع قرار بگیرند. این ارتفاع همچنین برای برش دادن و قطعه قطعه کردن مواد غذایی کافی است و از برخورد سر با کابینت بالایی در هنگام پختن غذا نیز جلوگیری می کند.
غالبا در هنگام کار از کابینت بالای آشپزخانه استفاده می شود و ارتفاع پایین آن از کف باید بین 1.40 متر تا 1.47 متر باشد. ارتفاع مناسب برای کابینت 0.6 متر و عمق آن 0.35 متر است. این ارتفاع برای بیشتر زنان مناسب است و می توانند وقتی در حال آشپزی هستند و روی پیشخوان یا سکو کار می کنند، به راحتی از کابینت بالایی استفاده کنند. همه ی این ابعاد بر اساس بلندی میانگین زنان که در استانداردهای نوفرت (Neufert) به دست آمده، تعیین شده است.

ارتفاع مناسب کابینتیک قانون سرانگشتی
قانون سرانگشتی ارگونومیک این است که وقتی دست هایتان روی پیشخوان در حال استراحت است، آرنج شما باید با زاویه 45 درجه بسته شود. اگر شما این را امتحان کنید و اندازه بگیرید، ارتفاع مطلوب پیشخوان برای اندازه خودتان را خواهید دانست.
• برای افرادی که بلندی آرنج آنها زیر استاندارد ارتفاع است، غالبا 0.80 متر برای ارتفاع پیشخوان مناسب می باشد.
• برای کسانی که قدشان بلندتر از استاندارد قد است، معمولا 0.97 متر تا 1.00 متر برای ارتفاع پیشخوان ایده آل می باشد.

 

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *